Medeni Kanun Hiçe Mi Sayıldı! Vatandaşlık Alan Afgan Göçmenin İki Eşini de Nüfusuna Geçirdiği İddia Edildi

Yeniçağ gazetesinden Fatih Savuk’un haberine göre Afganistan’dan Türkiye’ye gelen ve vatandaş olan bir şahsın 2 karısının da eş olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nde kayıt edildiği ortaya çıktı.

Eşlerin her biri ayrı ayrı kontrol edildiğinde bir yanlışın olmadığı ve Mirvays isimli Afgan vatandaşının eşleri olarak görüldüğü belirlendi.

Türk Medeni Kanunu da modern hukuk sistemini benimseyerek monogam yani tek eşlilik sistemini kabul ettiği için evli bir kişinin başka biriyle evlenmesi mümkün değil.

Ancak Afganistan’dan Türkiye’ye gelen ve vatandaş olan bir şahsın 2 karısının da eş olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nde kayıt edildiği ortaya çıktı. Eşlerin her biri ayrı ayrı kontrol edildiğinde bir yanlışın olmadığı ve Mirvays isimli Afgan vatandaşının eşleri olarak görüldüğü belirlendi.

Benzer bir durum daha önce bir Suriye vatandaşının başına gelmiş, Yargıtay emsal bir karara imza atarak evliliklerden birini iptal etmişti.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Afganistan’dan Türkiye’ye gelerek vatandaşlık alan bir kişinin iki karısının da eş olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nde kaydedildiği iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Taşcıer, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya, “Türk Medeni Kanunu’na göre çok eşlilik mümkün olmadığı halde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sistemine bir kişinin nasıl iki eşi olduğu girilebilmektedir? Söz konusu sistem girişi ve sorumlular hakkında bir idari soruşturma başlatılmış mıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x