Mahkeme gerekçeli kararını açıkladı: Çocuğa eziyet suçunu işledi

Kayseri’de 7 yaşındaki üvey kızı B.Y.’ye hakaret edip, eziyet ederek insan dışkısı yedirdiği suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Fatma Y.’ye (40), verilen 5 yıl hapis cezasının gerekçesi açıklandı.

Gerekçede; sanığın B.Y.’ye yönelik insan onuru ile bağdaşmayan, acı çekmesine ve aşağılanmasına yol açan sistematik süreklilik arz eden fiilleri gerçekleştirdiği, eyleminin bir bütün halinde eziyet suçu kapsamında kaldığı, çocuğa karşı işlediği de göz önünde bulundurularak alt sınırdan uzaklaşılarak hüküm kurulduğu belirtildi.

İYİ HAL İNDİRİMİ YAPILMADI

DHA’nın haberine göre olay, 15 Ağustos 2020 ile 10 Temmuz 2022 tarihleri arasında Kayseri’de meydana geldi. Baba C.Y. (39), oğlu R.Y.’nin (6) 15 Ağustos 2020’de ranzadan düşerek ölmesi sonrası kızı B.Y.’nin ve eşinin davranışlarından şüphelenerek eve ses kayıt cihazı koydu. Ses kayıt cihazında Fatma Y.’nin, üvey kızı B.Y.’ye farklı tarihlerde hakarette bulunup, eziyet ettiği ve insan dışkısı yedirdiği ortaya çıktı. CY.’nin şikayeti üzerine eşi Fatma Y. hakkında ‘eziyet’ suçundan dava açıldı.

Kayseri 16’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında tutuksuz sanık Fatma Y. ile mağdur B.Y. ve babası C.Y.’nin avukatı Mustafa Avşar hazır bulundu. Mahkeme hakimi, sanık Fatma Y.’yi, ‘çocuğa karşı eziyet’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Hakim, sanığın daha önce mahkumiyetinin bulunması, suç konusunun önem ve değeri nazara alınarak sanığın etkin pişmanlık gösterip, yeniden suç işlemeyeceğine dair olumlu kanaat oluşmadığından sanık hakkında ‘iyi hal’ indirimi yapmadı.

B.Y.’nin avukatı Mustafa Avşar’ın sanığın en üst sınırdan ceza alması gerektiği gerekçesiyle karara itiraz edip, dosyayı Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdığı öğrenildi. Diğer yandan B.Y.’nin babası ile Fatma Y.’nin boşanma aşamasında olduğu, davalarının sürdüğü belirtildi.

Mahkeme gerekeçeli kararında şu ifadeleri kullandı: “Sanığın üvey çocuğu olan mağdur B.Y.’nin 15 Ağustos 2020-10 Temmuz 2022 tarihleri arasında hakaret içerikli sözler söylediğine de vurgu yapılarak, “İnsan dışkısı yedirdiği, süreç içerisinde insan onuruna yakışmayan birden çok eylemde bulunduğu anlaşılmakla her ne kadar sanık hakkında tehdit ve hakaret suçları yönünden kamu davası açılmış olsa da eylemler değerlendirildiğinde, B.Y.’ye yönelik insan onuru ile bağdaşmayan, acı çekmesine ve aşağılanmasına yol açan sistematik süreklilik arz eden fiilleri gerçekleştirdiği, eyleminin bir bütün halinde eziyet suçu kapsamında kaldığı, çocuğa karşı işlediği de göz önünde bulundurularak alt sınırdan uzaklaşılarak hüküm kurulduğu…”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x