Fikret Otyam anısına ‘Bir Sevdadır Anadolu’ sergisi açılıyor

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan 19 Aralık’ta Fikret Otyam’ın doğum gününde yaptığı açıklamada Ressam, Gazeteci ve Yazar Fikret Otyam’ın isminin Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yaşatılacağını paylaşmıştı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Paşaoğlu Yöndem, “Türkiye’nin sanat alanına büyük katkılar sunan Ressam, Gazeteci ve Yazar Fikret Otyam anısına “Bir Sevdadır Anadolu” temasıyla açılacak sergide; Otyam’ın gelenekselden çıkıp evrensele ulaşan resimleri, Anadolu insanının tüm gerçekliğini önümüze koyan röportajları, Gide Gide serileri ve Orhan Kemal’in “objektifini yüreğine takan adam” sözüyle karşılık bulan toplumsal belgeci fotoğrafları yer alacak. Sergide ayrıca, Otyam’a ait resimler, arşiv belgeleri, fotoğraflar ve kişisel eşyaları ile sanatçının hayatından kesitlere de yer verilecek” dedi.

Dekan Paşaoğlu Yöndem, “Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Handan Dayı ve Doç. Bekir Kirişcan küratörlüğünde, Filiz Otyam’ın desteği ve iş birliğiyle, hazırlanan sergide; Filiz Otyam’ın dokumaları, Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarının Anadolu temalı sanatsal üretimleri ve sergi temasına vurgu yapan Antalyalı sanatçılarımızın eserleri de yer alacaktır” şeklinde konuştu.

19 Şubat’ta açılacak olan sergi, 19 Mart 2024 tarihine kadar Antalya’da sanatseverle buluşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x