Biden: Ramazan ayına kadar Gazze’de ateşkes sağlanmalı

İHA

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 151 gündür sürerken, ABD, Katar ve arabuluculuğunda İsrail ve Hamas arasında yeni bir esir takasını da içeren ateşkes anlaşmasına yönelik çabalar devam ediyor.

Biden, anlaşma konusunda İsrail’in işbirliği yaptığı belirterek, “Ateşkese ihtiyacımız var” dedi.

Masadaki anlaşmayı “rasyonel bir teklif” olarak nitelendiren Biden, İsraillilerin bunu kabul ettiğini belirterek, “Hamas’ın ne yapacağını görmek zorundayız” dedi.

“İsrail’in Gazze’ye yardımları engellemek için mazereti yok”

“Ramazan ayına kadar bir anlaşma olmazsa özellikle Kudüs’te durumun ‘çok, çok tehlikeli’ olacağını” aktaran Biden, İsrail’in Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardımın girmesine izin vermemesi için “hiçbir mazeret” olmadığını da vurguladı.

“Ateşkes Hamas’ın elinde”

Biden, gazetecilerin ateşkesle ilgili sorusuna, “Şu anda Hamas’ın elinde. İsrailliler işbirliği yapıyor. Mantıklı bir teklif geldi. Ne olacağını birkaç gün içinde öğreneceğiz.” yanıtını verdi.

“Ateşkese ihtiyacımız var.” diyen Biden, ramazan ayı öncesinde bir ateşkes ihtimali konusunda ise, “Ateşkes olmalı. Ramazana kadar devam etmesi durumuna gelirsek çok ama çok tehlikeli olacak. Bu yüzden ateşkes sağlamak için çok ama çok çabalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Biden ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile olan ilişkisi sorulduğunda, “Her zaman olduğu gibi.” demekle yetindi.

ABD Başkanı’nın, İsrail’in savaşı yürütme şeklinden ve özellikle de çok sayıda sivil kaybından rahatsızlık duyduğu, bu yüzden Netanyahu ile arasında tartışma yaşandığı konuşuluyor.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x