Almanya’da komedyen Kaya Yanar’ın İsrail eleştirisine tepki  

ALMANYA – Almanya’nın tanınmış Türkiye asıllı komedyenlerinden Kaya Yanar’ın, İsrail’in Filistin halkını kıyımını eleştiren videosu eleştirilere hedef oldu. Bazı medya kuruluşları ile Almanya’daki Yahudi toplumunun önemli Jüdische Allgemeine, 50 yaşındaki Yanar’ı ‘tek taraflı’ olmakla suçladı, ayrıca ‘eleştiri için mizahi bir dil kullanmasının uygun olmadığı’ savunuldu. Bir hafta önce Youtube’de yayınlanan ve yaklaşık 300 bin kişinin izlediği videoya eleştiriler bu hafta sonunda gelmeye başladı. Kaya Yanar, yıllar önce kendi yarattığı karakterlerden ‘sürücü okulu sahibi Kelal Yildirim’ olarak, İsrail’i yalan haber yaydığını ve binlerce Filistinliyi kıydığını anlattı. 6 bin yorumun bulunduğu videoda, yorumların çoğunda Yanar’ın desteklendiği be ‘cesareti nedeniyle’ tebrik edildiği görüldü.

‘YAHUDİ KARŞITI KİLİŞELERİ KULLANDINIZ’

Jüdische Allgemeine gazetesinde, “Sevgili Kaya Yanar” başlıklı yorumunda Nicole Dreyfus, Yanar’ı mizah tarzını seçtiği için eleştirdi, ayrıca tek taraflı olarak sadece İsrail’i eleştirmekle suçladı. Eleştirinin meşru olduğunu belirten Dreyfus, yorumunda şu görüşleri ifade etti: “Çaba harcayıp İsrail ordusunun ve farklı televizyon kanallarının haberlerini derlemiş, incelemiş ve yorumlamışsın. Ama neden bunu bir kült bir figür olarak yaptın? Ayrıca, Yahudi karşıtı klişeleri kullanmışsın. Bu rahatsız edici, bir sanatçı olarak bunu bilmen gerekirdi. İsrail’in yaptığı her şeyin yanlış olduğunu söylüyor, Filistinlileri kurban olarak sunuyorsun. Hamas’ın 7 Ekim saldırısında neden bir açıklama yapmadın? Bizleri hayal kırıklığına uğrattın. Oysa şimdiye kadar bizi hep güldürmüştün.”

Bu yorumun ardından Kaya Yanar’ın menajeri, Jüdische Allgemeine gazetesine gönderilen kısa açıklamada sanatçının Hamas’ın saldırısını kınayan açıklama yaptığını bildirdi.

‘ŞIMARIKÇA VE UYGUN DEĞİL’

Ruhr Bölgesindeki Essen kentinde bulunan Funke Medya Grubu bünyesindeki Der Westen haber sitesinde, Jonas Forster de Yanar’ı ‘tek taraflı’ olmakla suçladı. Mizahi tarzda eleştirisini de ‘şımarkça’ ve ‘konuya hiç uygun olmayan’ bir tarz olarak niteledi. Yanar’ın, Almanya’yı da İsrail’e koşulsuz destek vermekle suçladığını, karşı tarafa ise hiç eleştiri yöneltmediğini ifade etti. Münih’te yayınlanan Süddeutsche Zeitung gazetesindeki yorumunda, Jens Christian Rabe de “Yanar, kısa devre tepkiler dizisi sunuyor. Bunlar temelde İsrail karşıtı, tek taraflı ve çoğu gerçeği göz ardı ediyor” ifadelerini kullandı.

AYRINTILI VE GÖRÜNTÜLERLE DESTEKLENEN VİDEO

Kaya Yanar, ‘Kelal Yildirim’ olarak, Alman Birinci Televizyonu’nun ana haber yayını Tagesschau’ya gönderme olarak seçtiği ‘Tagesguck’ adlı skeç programında, İsrail’in Filistin halkına açtığı savaşı mizahi bir tarzda yorumladı. Sürücü okulu sahibi Kelal Yildirim karakteriyle ismini duyuran Yanar videoya, 100 yıl kadar önce Amerikalı politikacı Hiram Johnson’un, “Savaşın ilk kurbanı gerçektir” sözüyle başlıyor.

Daha sonra İsrail’i eleştiren isimlere gelen tepkilere gönderme yapan Yanar, Hamas’ın ’40 bebeği başlarını keserek öldürdüğü haberini’ dillendiren ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamasını görüntülü olarak veriyor. Biden’ın yaptığı açıklamaların ardından, bir Beyaz Saray yetkisi ‘ne Biden’ın ne de yönetimini Hamas tarafından başları kesilen çocuk ya da bebeklerin fotoğraflarını görmediğini’ açıklamıştı.

Yanar, aşırı sağcı İngiliz siyasetçi Paul Golding’in, “Hamas, Tel Aviv’e füze fırlattı” haberine değiniyor, görüntülerin üç yıl önce Suriye’den atılmış bir füze olduğunun ortaya çıktığını hatırlatıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutterres’in, “Göreve geldiğimden bu yana bu kadar sivilin öldürüldüğü bir savaş olmadı” açıklamasına da videoda yer veriyor. “Gutteres bunu söylüyor, Almanya’dan ses çıkmıyor” diyerek Alman hükümetini eleştiriyor. Videoda, İsrail ordusu tarafından yayınlanan görüntüler de yer alıyor. Bunlardan birinde, iki İsrail askeri, Filistinli bir ailenin terk etmek zorunda kaldığı evde bulanan iki çocuk bisikletini binip kahkahalarla gülüyor. Öte yandan, Alman medyasında yer alan yorumların tersine Yanar, Hamas’ın bir ‘terör örgütü’ olduğunu ifade edip eleştiriyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x