Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Başkent Kulisi’nde

Bakan Tunç’un açıklamalarından satır başları: 

6 Şubat depremlerinde öncelikle ağır hasarlı binalarla ilgili delillerin toplanması gerekiyordu. Vefat eden vatandaşlarımızın otopsi, DNA ve kimlik tespitleri vardı. Bölgeye ilk etapta bin hakim ve savcı görevlendirdik. Bölgeye 984 bilirkişi gönderildi. Enkazlar kaldırılmadan delillerin toplanması gerekiyordu. Tüm binalardan deliller toplandı. Bölgede de 538 adli tıp personeli çalışmaları tamamladılar. Ayrıca bizim CEKUT personelimiz var. 

Bölgede adliye konutlarının yapımlarıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yeni mahkemelerin kurulması gerekiyordu. Gaziantep’te 3 tane yeni idari dava mahkemesi kurulmasını sağladık. 75 idari hakim atamasını da gerçekleştirdik. Bölgedeki hakim ve savcı sayımızı artırmış olduk. 58 yeni mahkeme kurduk. Yargı süreçlerinin aksamadan devam etmesini, oradaki inşa sürecinin aksamaması anlamında önemli tedbirler aldık. 

Bölgede yıkım kararlarına karşı açılan davalar oldu. Bu anlamda süreci hızlandırmak gerekiyordu. 750 günde tamamlanması gereken süreyi 175 güne indirdik. Bilirkişiye verilecek süreci düzenledik. Binalarda yapılacak keşiflerin uzamaması adına da çalışmalar yaptık. 

Binayla ilgili ağır hasarlı ve yıkım kararı verilmiş, vatandaş benim binam hasarsız diyor ve yıkılmasını istemiyor. Bu tarz konularda 54 bin 154 dava açıldı. 24 bini 354 davada karar verildi. 5 bine yakın binanın tespitinin yanlış yapıldığı da tespit edildi. İlk günlerde hızlı bir çalışma gerekiyordu. Hasar tespiti yapılmış ama hasarlı değil ya da tam tersi. 

Diğer yandan ceza soruşturmaları var. Kusuru olanlarla ilgili başlatılan davalar var. Bugüne kadar 6 Şubat depremlerinde 2 bin 825 kişi hakkında adli işlem başlatıldı. Şu anda 267 tutuklu var. 984 kişi hakkında adli kontrol tedbiri var. Bunların arasında müteahhitler var, yapı sorumluları var. 

Kusur durumunu tespit edenler akademisyenler sayfalarca bilirkişi raporu hazırlıyorlar. Her ilin farklı bir üniversite ile anlaşması var. Önümüzdeki süreçte raporlar tamamlandığında ceza davalarına geçilmiş olacak. Deprem bölgesinde özellikle yargı süreçlerinin şehirlerimizin inşa faaliyetlerini aksatmamak için yargı görevlilerimiz fedakarca çalışıyorlar. 

Deprem sırasında o konteynerlarda görev yapan hakim ve savcılara teşekkür ediyorum. CEKUT’a da bir kez daha teşekkür ediyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x