Vücudunuz size böyle alarm veriyor olabilir! Metabolizmanızın çöktüğüne dair 8 işaret

Metabolizma, vücudumuzda gıdayı enerjiye dönüştüren reaksiyonların toplamıdır. Vücudunuzun gıdayı enerjiye ne kadar verimli veya hangi hızda dönüştürdüğünü ifade eder. Bu enerjinin vücuttaki sindirim, nefes alma, hücrelerin onarılması, kan dolaşımı ve hormonlar dahil her işlem için kullanılır. Genel olarak metabolizma, bu vücut fonksiyonlarını etkili bir şekilde yerine getirdiğinde sağlıklı kabul edilir.

Metabolizma hemen hemen her vücut fonksiyonunu düzenlediğinden, metabolik bir sorunun belirtileri büyük ölçüde değişebilir. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, bu belirtiler her insanda farklı görünebilir, bu nedenle herkese uyan tek bir tehlike işareti yoktur. Ancak genel metabolik sağlığınızı değerlendirmek istiyorsanız aşağıdaki belirti ve semptomları dikkate almanızda fayda var.

Kuru ve tahriş olmuş cilt

Soğuk hava ve sert temizleyiciler gibi faktörler cildinizi kurutabilirken, zayıf bir metabolizma da cildi etkileyebilir. Cildinizde stratum korneum adı verilen ve koruyucu bir bariyer görevi gören bir üst katman vardır. Bu bariyer, cildi sağlıklı ve nemli tutan lipitleri veya doğal vücut yağlarını içerir.

Vücut metabolizmasındaki sorunlar, cildin bu koruyucu lipitleri üretme yeteneğini değiştirebilir ve lipitler düzgün şekilde oluşmadığında cilt çatlar, su kaybeder, kurur ve iltihaplanır.

Göze çarpan saç seyrelmesi

Saçların incelmesinin yaşla birlikte veya aşırı stresli olaylardan sonra yaygın olduğu bir sır değil ancak normalden daha fazla saç kaybetmek sağlıksız bir metabolizmanın işareti olabilir. Bazı olası nedenler arasında zayıf kan akışı ve metabolik işlev bozukluğunun neden olduğu besin eksikliği yer alır.

Sık tekrarlanan baş ağrıları

Sağlıksız bir metabolizma genellikle anormal insülin ve glikoz kontrolüyle sonuçlanır ve bu da migren baş ağrılarına neden olabilir. Örneğin yüksek kan şekeri, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyondan oluşan metabolik sendrom, yüksek tansiyona bağlı kan damarlarının daralması nedeniyle baş ağrılarına neden olabilir.

Sindirim rahatsızlığı

Uygun sindirim için metabolizmaya ihtiyaç duyulduğundan, metabolik bir sorun sisteminizin yiyecekleri etkili bir şekilde sindirme yeteneğini bozabilir.

Yiyeceklerin midenizde öylece durduğunu ve eskisi kadar hızlı hareket etmediğini hissedebilirsiniz.

Açıklanamayan yorgunluk

Yine metabolizmanın temel amacı vücudunuz için enerji yaratmaktır. Bu nedenle eğer metabolizmanızda bir sorun varsa, kendinizi çıkmaza girmiş ve yorgun hissedeceksiniz. Sağlıklı bir metabolizmanın artan enerji ihtiyacını karşılayacak kadar esnek olması gerektiğinden, egzersiz gibi daha enerji verici aktiviteler sırasında bu daha da belirgin olabilir.

Depresif hissetme

Zayıf hafızaya ek olarak, metabolik sorunlardan kaynaklanan beyin iltihabı da moral bozukluğuna yol açabilir. Bunun nedeni, inflamasyonun nörotransmiterler (yani duygulardan hormonlara kadar her şeyi düzenleyen kimyasal haberciler ) arasındaki sinyalleri bozabilmesi ve potansiyel olarak depresif semptom riskini artırabilmesidir. Düşük bir ruh hali otomatik olarak bir metabolik soruna işaret etmese de, bu listede başka belirtileriniz varsa kesinlikle dikkate almaya değer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x